Hoppa till huvudinnehåll

💡 Testa även våra tjänster där du kan söka mäklare, företag och nämndbeslut

Sök beslut

Beslut

Beslutsdatum: 2025-10-02
Diarienummer: 25-1155
FMI:s beslut: Avskrivning
Laga kraft
Beslutet rör ett företag

Frågor som prövats i beslutet

Redbarhet och lämplighet

Sammanfattning

Prövning av om fastighetsmäklarföretagets redbarhet och lämplighet med anledning av att företaget har restförda skulder.

Fastighetsmäklarinspektionens avgörande

Fastighetsmäklarinspektionen avskriver ärendet.

Ärendet

Vid de kontroller som görs av Fastighetsmäklarinspektionen har det uppmärksammats att fastighetsmäklarföretaget NN har restförda skulder hos Kronofogdemyndigheten. Vid ett utdrag från Creditsafe den 25 juni 2025 var skuldsaldot hos Kronofogdemyndigheten 279 081 kronor i allmänna mål.

Utifrån kravet på redbarhet och lämplighet för fastighetsmäklarföretag har NN beretts tillfälle att yttra sig angående skuldsättningen.

Fastighetsmäklarföretagets yttrande

Fastighetsmäklarföretaget har genom företagets ägare och firmatecknare uppgett i huvudsak följande.

Bolagets huvudägare har valt att i samband med bokslutet för 2024 tillföra kapitaltillskott om 300 000 kronor för att säkerställa en ekonomi i balans och ge bolaget förutsättningar att fortsatt bedriva verksamhet.

Per den 15 juli 2025 är skuldsaldot hos Kronofogdemyndigheten reglerat i sin helhet.

Vi anser att bolaget nu har de förutsättningar som behövs för att fortsatt driva verksamheten vidare långsiktigt och hållbart.

Fastighetsmäklarinspektionens bedömning

Redbarhet och lämplighet

För att ett fastighetsmäklarföretag ska få registreras krävs enligt 2 kap. 9 § 4p fastighetsmäklarlagen att företaget är redbart och i övrigt lämpat att bedriva fastighetsmäklarverksamhet. Kravet tar sikte på företaget såsom juridisk person. Vid redbarhetsbedömningen är företagets ekonomiska angelägenheter och skötsamhet i ekonomiska frågor av betydelse. Om företaget exempelvis har misskötta skatteskulder eller har misskött betalningen av andra skulder kan det ge upphov till tvivel om företagets lämplighet. Vid bedömningen av dessa faktorer är det av betydelse vilken karaktär det är på misskötseln, hur omfattande den är och hur långt tillbaka i tiden den ligger. Det kan också vara av betydelse vilka försök företaget har gjort för att komma till rätta med problemet (se prop. 2020/21:119 s. 110).

Enligt 4 kap. 4 § fastighetsmäklarlagen ska Fastighetsmäklarinspektionen återkalla registreringen för ett fastighetsmäklarföretag som inte längre uppfyller villkoren för registrering i 2 kap. 9 § 4p fastighetsmäklarlagen. Om det kan anses tillräckligt får Fastighetsmäklarinspektionen i stället för att återkalla registreringen ge en varning eller erinran. Om förseelsen är ringa får inspektionen avstå från att ge en påföljd.

Av ett utdrag från Creditsafe den 25 juni 2025 framgår att företaget hade ett skuldsaldo hos Kronofogdemyndigheten på 279 081 kronor i allmänna mål. Vid en uppföljande kontroll idag den 2 oktober 2025 framgår att företagets skuldsaldo, i enlighet med yttrandet, minskat till noll kronor.

Mot bakgrund av att skulderna har reglerats anser Fastighetsmäklarinspektionen att det inte finns skäl att meddela NN någon påföljd och ärendet ska därför avskrivas.

Övrigt

Det som i övrigt har kommit fram i ärendet ger inte anledning till någon åtgärd av Fastighetsmäklarinspektionen.


Det här är den avidentifierade webbversionen av beslutet. För att ta del av originalbeslutet kan du kontakta FMI:s registrator.