FMI har inlett en granskning av mäklarföretagens redbarhet och lämplighet. Med anledning av detta kan FMI komma att göra en kreditupplysning även på personer i företagens ledning eller för kvalificerade ägare.
Precis som för enskilda mäklare uttrycker lagstiftningen att ett registrerat mäklarföretag ska vara redbart och i övrigt lämpat att bedriva fastighetsmäklarverksamhet. Det innebär bland annat en kontroll av företagets skuldsättning eller om företaget varit inblandat i brottslig verksamhet. Det innebär även en kontroll av att de som ingår i mäklarföretagets ledning och de som har ett kvalificerat innehav i mäklarföretaget inte gjort sig skyldiga till allvarlig brottslighet eller åsidosatt sina skyldigheter i näringsverksamhet.
Registreringskravet på fastighetsmäklarföretag infördes 2021 och i förarbetena till lagen uttrycks att FMI regelmässigt bör inhämta uppgifter som krävs för att kontrollera mäklarföretagens redbarhet och lämplighet.