Frågor och svar
Här finns svar på de frågor som ofta ställs till oss.
Din sökning inom "Ansvarsförsäkring" gav 5 träffar
Ditt försäkringsbolag skickar information till oss om att din försäkring är uppsagd. Då kontaktar vi dig och ber dig skicka ett nytt försäkringsintyg. Om vi inte får ett nytt försäkringsintyg återkallas din registrering.
Alla frågor i kategorin AnsvarsförsäkringPå mina sidor kan du se din ansvarsförsäkring, försäkringsgivare samt försäkringsdatum.
Alla frågor i kategorin AnsvarsförsäkringVi har ingen information om vem du kan teckna en ansvarsförsäkring hos. Om du är medlem i något av branschförbunden kan det finnas möjlighet att teckna en ansvarsförsäkring genom dem. Annars får du kontakta olika försäkringsbolag för mer information.
Alla frågor i kategorin AnsvarsförsäkringFörsäkringsintyget får du från ditt försäkringsbolag men du kan även få en kopia från oss. Däremot har vi inga kopior på försäkringsbeviset eller villkoren. För att ta del av dessa måste du kontakta ditt försäkringsbolag.
Alla frågor i kategorin AnsvarsförsäkringOm du inte har en giltig ansvarsförsäkring kommer du att bli avregistrerad. Anledningen till detta är att en giltig ansvarsförsäkring är en förutsättning för att du ska få vara registrerad som mäklare. När vi uppmärksammar att du saknar en försäkring kommer vi att kontakta dig och be dig inkomma med ett bevis på att du har en giltig försäkring. Om vi inte får in ett bevis avregistrerar vi dig.
Alla frågor i kategorin AnsvarsförsäkringHittade du inte svaret på din fråga?
Då vill vi tipsa om att det även finns information här: