Statistik: Beslut, företag
Disciplinnämndens beslut mot mäklarföretag. Innan beslut från det senaste sammanträdet syns i statistiken måste de ha hunnit skickas till berörda företag och lagts ut i vår e-tjänst "sök beslut".
0 beslut totalt
Mellan januari och januari 2025 har FMI:s disciplinnämnd fattat 0 beslut mot mäklarföretag. Besluten kan vara överklagade och ändrade.
0 beslut om påföljd
Återkallelser av registreringen
Varningar
Erinringar
Rättelser
0 beslut utan påföljd
Ringa förseelser
Avskrivningar
Ett nämndbeslut kan grundas på flera orsaker. Exempelvis kan ett beslut om varning för orsak A och orsak B även innehålla en erinran för orsak C. Resultatet blir då sammantaget ett beslut om varning för företaget, men i orsakstabellen statistikförs både en varning för orsak A, en varning för orsak B och en erinran för orsak C.
Orsaker | Återkallelse | Varning | Erinran | Rättelse | Summa påföljder | Ringa förseelse | Avskrivning | Totalt |
---|
Sammanställningen utgår från den strängaste påföljden i respektive nämndbeslut. Ett beslut som t.ex. innehåller både en varning och en erinran räknas som en varning. Beslut kan vara överklagade och ändrade.
Län | Återkallelse | Varning | Erinran | Rättelse | Summa påföljder | Ringa förseelse | Avskrivning | Totalt |
---|